לוגו מרכז שירות בסגנון 2000

שמאות רכב פרטית – למה כן?

תוכן עניינים

אם נגרם לרכב נזק עקב תאונה, ניתן לתבוע את חברת הביטוח ולקבל החזר עבור הנזקים שנגרמו. חברות הביטוח מפנות את לקוחותיהם לרשימת השמאים איתן הן עובדות, כברירת מחדל, אך כשרוצים לקבל חוות דעת ושמאות שאינה סובייקטיבית ולא כזו שניתנת על ידי שמאי המייצג ופועל לטובת חברת הביטוח בכדי לצמצם את העלויות, מומלץ לשכור את שירותיו של שמאי רכב פרטי. שמאי רכב פרטי מבצע בדיקה מקיפה של הנזקים ברכב ובונה דוח שמאות מפורט ויעיל עבור חברות הביטוח, מבלי להוזיל עלויות תיקון או לצמצם את היקף הנזקים.

 

שמאי רכב פרטי / שמאות רכב פרטית

במקרים של תאונת דרכים או במקרים בהם נגרמו נזקים לרכב שלכם, מומלץ לפנות לשמאי רכב פרטי שאינו מייצג את חברת הביטוח, כדי שיספק עבורכם שמאות אובייקטיבית.

תחום שמאות הרכב סובל כל חייו מבעיית ריכוזיות וחוסר אובייקטיביות. כאשר לקוח מבקש לתקן את רכבו שנפגע בתאונה ופונה אל חברת הביטוח, זו ממהרת להפנותו אל רשימת שמאי רכב מטעמה שתפקידם בראש ובראשונה הוא לשמור על האינטרסים של חברת הביטוח, ולחסוך עבורה בעלויות תיקון ככל האפשר.

בעולם מתוקן בעל הרכב יקבל שמאי אובייקטיבי שיעבור על כלל הנזקים שנגרמו לרכב בזמן התאונה ויכין דוח אובייקטיבי ומסודר עם דרישות התיקון, אך בפועל, בעל הרכב מופנה לשמאי מטעם חברת הביטוח המוטה לטובתה.

שמאי רכב פרטי

מהי הבעייתיות בהערכת שמאות של שמאי הרכב מטעם חברת הביטוח?

הזמנת שמאי מטעם חברת הביטוח לבדיקת הרכב, הופכת באופן אוטומטי את חברת הביטוח ללקוח של אותו שמאי והנאמנות שלו היא כלפיה. מצב מסוג זה פוגע בנאמנות של השמאי לאותו לקוח פרטי ונוצר סוג של ניגוד אינטרסים.
תפקיד השמאי מטעם חברת הביטוח הוא להוזיל את המחירים וזה לרוב ניכר בתיקון וכמובן גם בירידת ערך בגין אותו הנזק.

לעומת זאת, שמאי רכב פרטי, שומר על אובייקטיביות ופועל מטעם הלקוח – בעל הרכב. הנאמנות של שמאי פרטי היא כלפי הרכב ולא כלפי אף אחד אחר. עצם העובדה שהלקוח שוכר את שירותי השמאי לא אומר שהדוח שמאות יהיה לטובתו, אלא הוא אמור לקבל בדיוק את מה שמגיע בכדי לתקן את הרכב באופן הטוב והבטוח ביותר.

 

כיצד נערכת הערכת השמאות לרכב?

הבדיקה בד"כ נעשית פיזית במוסך. השמאי פוגש את בעל הרכב ועובר על כל הנזקים שנגרמו בתאונה. בסיום, השמאי מכין דוח שמאות הכולל את התיקונים הנדרשים והערכת עלותם. יש אפשרות לערוך 'דוח גלובלי' שהוא דוח ללא חבות תיקון, כלומר לבצע חוות דעת בלי שהלקוח יתקן את הרכב בפועל. היתרון בכך הוא שבעל הרכב לא מחויב לתקן את הרכב, הוא יכול לקבל את הכסף שמגיע לו מחברת הביטוח ולבחור שלא לתקן את הרכב, או לתקן אותו לאחר שיקבל את הכסף. השמאים של חברות הביטוח לא יציינו את האפשרות הזו בדרך כלל, אלא ישמרו את המידע הזה לעצמם. היתרון הגדול של שמאי פרטי היא העברת כל המידע ללקוח והליווי בכל התהליך עד שלקוח מקבל את התשלום מחברת הביטוח.

 

שמאות רכב פרטית

כיצד שמאי הרכב של חברות הביטוח מנסים לחסוך כסף עבור חברות הביטוח?

לשמאים אין ברירה אמיתית, אלא לנסות לחסוך על חשבון טיב התיקון. אם לדוגמה, דלת מסוימת התעקמה עד שלא שווה לתקן אותה, שמאי פרטי ימליץ להחליפה. לעומת זאת, שמאי רכב מטעם חברת ביטוח, ככל הנראה ימליץ בכל זאת לתקן את הדלת כדי לחסוך לחברת הביטוח את העלות של החלפת דלת חדשה. גם במידה ולקוח תובע את חברת הביטוח שלו, זכותו המלאה להזמין שמאי פרטי ואף לקבל החזר מלא מחברת הביטוח גם עבור הזמנת השמאי. מעבר לכך שהלקוח מקבל החזר מלא, בסופו של דבר הוא לא נפגע כלל ומשיג תוצאה טובה בהרבה עבור עצמו ורכבו.

 

מהם היתרונות ששמאי רכב פרטי מספק ללקוחותיו?

בנוסף לאובייקטיביות, לרוב לשמאי פרטי יש ניסיון מעשי במכונאות ובחשמל רכב. כאיש מפתח המופקד על חיי הרכב שלכם וכדי שתוכלו לישון בשקט, מומלץ לבחור שמאי פרטי ולא להסתמך על חברת הביטוח שמכוונת את הלקוח לבחור שמאי מתוך רשימת השמאים איתן הן עובדות.

מאמרים נוספים:

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

×