יתרונות וחסרונות של הרכבים החשמליים

תוכן עניינים

המודעות לחשיבות השמירה על איכות הסביבה מתחילה להראות את אותותיה בתחומים שונים בחיינו. אחד הבולטים ביניהם הוא השימוש ההולך ומתרחב ברכבים חשמליים, אותם ניתן למצוא במגוון דגמים ועם לא מעט שדרוגים. במידה וגם אתם שוקלים לעבור לרכב חשמלי (וגם אם עדיין לא חשבתם על כך), כדאי שתכירו את כל היתרונות והחסרונות של הרכבים החשמליים

מהפכת הרכבים החשמליים – כך הכל התחיל

אין זה סוד כי עם התפתחות העידן המודרני, לא מעט פעולות ומעשים שאנחנו עושים 'תורמים' לפגיעה באיכות הסביבה, כאשר בשנים האחרונות, הולכת וגוברת ההכרה בחשיבות השמירה על איכות הסביבה, באופן שהביא את מיטב המוחות לחשוב על פתרונות יצירתיים וירוקים, שיאפשרו לנו לשמור על איכות הסביבה מבלי לפגוע באיכות החיים שלנו.

אחד הגורמים המזהמים ביותר הוא השימוש ברכבים בעלי מנוע בעירה (בנזין או סולר), הן בגלל תהליך הייצור והכרייה של משאבים אלו והן בגלל החומרים המזהמים הנפלטים לאוויר בעת הנסיעה. זיהום האוויר והתלות במשאבים טבעיים ההולכים ומצטמצמים, הביאו לפיתוחן של רכבים בעלי מנוע חשמלי וכאן למעשה החלה מהפכת הרכבים החשמליים.

יתרונות וחסרונות של הרכבים החשמליים

כיצד פועל רכב חשמלי?

תחת קטגוריית רכבים חשמליים 2023 ניתן למצוא מגוון דגמים וטכנולוגיות מתקדמות, אך עוד לפני שאתם ממהרים לבצע השוואת רכבים חשמליים, כדאי לדעת, לפחות באופן כללי, כיצד בדיוק הרכבים החשמליים עובדים.

ייתכן ותופתעו לשמוע, אך הרכבים החשמליים עוד קדמו לרכבים בעלי מנוע בעירה פנימי, כאשר מה שתרם לפופולאריות העצומה של רכבים חשמליים בישראל ובעולם הוא הטכנולוגיה והחדשנות בתחום, כאשר הרכב החשמלי מורכב ממספר רכיבים עיקריים: מטען, ממיר, מערך סוללות הנעה, סוללות עזר, מנוע חשמלי ויחידת בקר כח.

איך כל הרכיבים הללו עובדים ביחד?

החשמל זורם מהשקע אל המטען, שם הוא עובר תהליך המרה לזרם ישיר ואחסון במערך הסוללות. עם הנעת הרכב, הזרם עובר אל המנוע החשמלי דרך יחידת בקר הכח ומאפשר למעשה להניע את הרכב, כמו גם לייצר חשמל לטעינת מתח בסוללות.

מהם היתרונות של רכב חשמלי?

 • שמירה על איכות הסביבה: אחד היתרונות הבולטים והמרכזיים הקיימים לרכבים חשמליים, הוא השמירה על איכות הסביבה, הנובעת בעיקר מכך שאין לרכבים אלו אגזוז, כך שרכבים אלו אינם פולטים גזים רעילים לסביבה בעת הנסיעה.
 • תחזוקה נוחה :בשונה מרכבים בעלי מנוע בערה פנימי, הדורשים תחזוקה וטיפולים שוטפים בשל הבלאי המוגבר הנוצר בתהליך המרת האנרגיה, רכבים חשמליים נחשבים לעמידים ובעלי תחזוקה נוחה וקלה יותר.
 • חיסכון: עלויות ההטענה של הרכבים החשמליים נחשבות לזולות במיוחד לעומת עלויות תדלוק בנזין או סולר. החיסכון בצריכת האנרגיה בא לידי ביטוי בעיקר בנסיעות עירוניות, אז ההבדל בצריכת האנרגיה בין רכבים חשמליים לבין רכבים בעלי מנוע בערה פנימי יכול להגיע עד לפי 2.
 • עיצוב נוח ומרווח: תהליך התכנון והעיצוב של רכבים חשמליים נחשב לנוח ומרווח יותר לעומת רכבים בעלי מנוע בערה וזאת בעיקר בשל העובדה הפשוטה שהמנוע של הרכבים החשמליים קטן בהרבה, כך שקיימת גמישות מבחינת המיקום שלו.
 • טעינה ביתית: בעוד שרכבים בעלי מנוע בערה צריכים להגיע עד לתחנת הדלק בכדי לתדלק, הרי שבמקרה של רכבים חשמליים, ניתן להתקין עמדת טעינה ביתית ופשוט להטעין את הרכב בזמן שהוא נמצא בחניה.

יתרונות וחסרונות של הרכבים החשמליים:

מהם החסרונות של רכב חשמלי?

הצגנו לא מעט יתרונות של הרכבים החשמליים, אך כדאי גם להיות מודעים ולהכיר גם את הצד השני ומספר חסרונות שיש לרכבים אלו:

 • זמני טעינה: בעוד שתדלוק הרכב הפשוט נמשך מספר דקות ספורות, הרי שטעינת רכבים חשמליים יכול להימשך מספר שעות.
 • חיי סוללה: בדומה למכשירים חשמליים אחרים, גם במקרה של מנוע חשמלי יש לקחת בחשבון את תהליך השחיקה וקיצור אורך חיי הסוללה, עד לשלב בו נצטרך להחליף את הסוללה ולרכוש אחת חדשה.
 • עלות רכישה: מחירם של רכבים חשמליים בישראל נחשב ליקר באופן יחסי לעומת רכבים בעלי מנוע בערה.
 • טווח נסיעה: טווח הנסיעה של רכבים חשמליים נחשב לנמוך יחסית לעומת הרכבים הסטנדרטיים, כך שבמקרה של נסיעה לטווח הארוך, נדרש לתכנן את מסלול הנסיעה בהתאם ולעצור בתחנות הטענה מתאימות, ישנם כיום דגמים של רכבים חשמליים סינים שמגיעים לטווח נסיעה מאוד ארוך.

השוואת רכבים חשמליים – כיצד בוחרים רכב חשמלי?

כולנו רואים על הכביש יותר ויותר רכבים חשמליים בעלי סגנון מיוחד ואפשרויות טכנולוגיות מתקדמות וכשאנחנו עושים השוואה בין סוגים ודגמים שונים של רכבים חשמליים, הנה כמה דברים אותם חשוב לבדוק מראש:

 • טווח נסיעה: בעת בחירת הרכב החשמלי, חשוב לוודא מה טווח הנסיעה של הרכב ושהוא אכן עונה על הצרכים היום – יומיים שלכם. הזכרנו את טווח הנסיעה של הרכבים החשמליים כחלק מהחסרונות של רכבים אלו, אך תחום זה נמצא במגמת שיפור וכיום ניתן למצוא דגמים של רכבים חשמליים 2023 המגיעים לטווח נסיעה של 350 קילומטר ומעלה. כדאי לדעת, כי קיבולת הסוללה היא הגורם המשפיע על טווח הנסיעה וככל שקיבולת הסוללה גדולה יותר, כך תוכלו טווח הנסיעה יגדל בהתאם.
 • פריסת עמדות טעינה: עמדת טעינה היא נושא חשוב שיש לתת עליו את הדעת כאשר בוחרים רכב חשמלי, כאשר פרישת עמדות הטענה נרחבת של יצרנית הרכב, היא אחד השיקולים המרכזיים שכדאי לקחת בחשבון.
 • אחריות על הסוללה: כפי שניתן להבין, סוללת הרכב היא אחד הרכיבים המשמעותיים ביותר ברכב החשמלי ולכן, חשוב לבדוק לכמה זמן ניתנת האחריות על הסוללה ומה האחריות כוללת.
 • עלויות ביטוח: עלויות מחירי ביטוח הרכב של הרכבים החשמליים נחשבים לגבוהים מהרגיל ויחד עם זאת, ניתן למצוא מגוון דגמים בעלי עלויות נמוכות יחסית בהשוואה לדגמים אחרים.

כיצד מטפלים ברכב חשמלי?

עלויות הטיפול והאחזקה ברכבים חשמליים נחשבים לנוחים למדי, כאשר הגדרות היצרן הממוצעות מגדירות טיפולים שנתיים (תלוי קילומטראז') למרבית הרכבים. הרכיבים העיקריים הזקוקים לטיפול שוטף הם מערכת הבלימה והצמיגים וכן מערכות הקירור של הסוללה, כאשר באמצעות מערכות הבקרה הדיגיטליות ניתן לקבל תמונת מצב מדויקת של הרכב, החוסכת זמן יקר ומקלה על אופן הטיפול.

מאמרים אחרונים:

מה היתרונות של מוסך הסדר מגדל?

איך לשדרג את המראה של הרכב?

חשיבות בחירת מוסך פחחות וצבע איכותי ואמין

תיקון פחחות וצבע לרכב – איך זה משפיע על שווי הרכב שלך?

טרנדים חדשים בעולם הפחחות וצבע לרכב

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

מאמרים נוספים:

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

×